2012. augusztus 28., kedd

Újra könyves ­tüntetés az iskoláért

Antal Árpád és Kató Béla              Fotó: Albert Levente
Antal Árpád és Kató Béla Fotó: Albert Levente
 
Legalább húszezer emberre számítanak szombaton, szeptember elsején az Igazság napján Sepsiszentgyörgyön – jelentette be Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspökhelyettese. Tegnap az utolsó szervezési részletekről egyeztetett Antal Árpád polgármesterrel, a tiltakozó megmozdulás társszervezőjével.
 
„Uram, hallgasd meg igaz ügyemet, figyelj esedezésemre! Ügyelj imádságomra, mert ajkam nem csalárd. / Tőled jön felmentő ítéletem, hiszen látja szemed az igazságot” – a Bibliából, a Zsoltárok könyvéből, a 17. zsoltár első két versét választotta az Igazság napjának mottójául Kató Béla. Az alapfokú ítéletet – amellyel elvették a református egyháztól, visszaállamosították az iskolát, és elítélték az ügyben munkáját végző Markó Attilát és Marosán Tamást – nem lehet, nem szabad eltűrni, „hiszen az életünkre megy ki a játék”. Az Erdélyi Református Egyház közvetlenül érintett, ezért vállalta a tüntetés szervezését, karöltve az RMDSZ-szel, amely szintén érdekelt, hiszen egyik tisztségviselőjét (Markó Attilát – szerk. megj.) ítélték börtönre, de azért is, mert a kormányban, parlamentben kezdeményezője volt az elkobzott javak, ingatlanok visszaszolgáltatásának – mond­ta el Kató Béla. A református egyház megszólította a magyar történelmi egyházak püspökeit, képviselőit és minden olyan szervezetet, mely hasonlóan gondolkodik eb­ben a kérdésben. Kiemelte, a szom­bati tüntetés szólhatna az elmúlt 50–100 év igazságtalanságairól, fájdalmairól, de a kezdeményezők most elsősorban a Székely Mikó Kollé­gi­um­ra összpontosítanának.
  „Szeretnénk, ha ez a nap ténylegesen erről szólna, és más téma nem kerülne napirendre ez alkalommal, mert elterelheti a figyelmet a tulajdonképpeni célról. Most ebben az ügyben gyűlünk össze, lehet más­kor, más ügyért felsorakozni. Fontos, hogy megmutassuk a központi hatalomnak, vannak olyan ügyek, amelyek közös ügyeink, és amelyekben nem alkuszunk. Pontos céljaink vannak, amelyeket nem lehet manipulálni, diverziós cselekedettel eltéríteni. Ez olyan megmozdulás, amilyenre Erdély-ben a rendszerváltás óta nem került sor” – emelte ki a püspökhelyettes.
Az egyház minden körzetébe eljuttatták az üzenetet, kérték híveiket, tekintsék úgy, mintha velük történt volna az igazságtalanság, és szervezzék meg az utat. Az egyház és a hívek maguk fedezik az utazás költségeit, nem kaptak erre sehonnan támogatást – nyomatékosított Kató Béla, aki azt is kiemelte, eddig több százezer eurót költöttek a román állammal szembeni ingatlan-visszaszolgáltatási perekre „Elég sajnálatos és szégyenletes, hogy híveink apró kis adományaiból ilyen ügyeket kell finanszíroznunk” – mondotta. „Elég volt, tovább ezt nem tűrheti ez a közösség” – hangsúlyozta.
A szombati  tüntetésen nem lesznek nemzetközi szónokok, a történelmi egyházak püspökei mondanak beszédet, és szót kap Tőkés László, „aki nagyon sokszor felemelte már a hangját ebben és hasonló ügyekben”, illetve Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke „érintettként, hiszen a szövetséget, az általuk végrehajtott politikai cselekedetet is éri a támadás”. A becslések szerint legalább húszezer ember gyűl majd össze, de Kató Béla szerint ennél többen is lehetnek, mert nagyon jelentős mozgósítás zajlott, zajlik.
A tervek szerint a pódiumot a Mikó előtt, a sarki élelmiszerüzlet és a park közötti útszakaszra állítják fel, szakemberek szerint így biztosítható a legmegfelelőbb hangosítás. Fél tizenkettőkor a város összes magyar templomának harangja megszólal, a hívek saját felekezetük házánál gyülekezhetnek és rövid imádság után onnan vonulnak majd a városközpontba, a máshonnan érkezettek a kialakított parkolókból gyalog jutnak a tiltakozás helyszínére.
Antal Árpád polgármester megosztotta tapasztalatát: szeptember elseje közeledtével egyre több ember ingerküszöbét érte el ez az ügy. Arra kérte azokat, akikét még nem, öt percig gondolják végig, mi lenne, ha egy reggel olyan levelet találnának a postaládájukban, amelyben az áll: három év börtönbüntetésre ítélik úgy, hogy tudják, nem tettek egyebet, csak munkájukat, a rájuk bízott feladatot  végezték becsületesen. Ha ezt megteszik, talán a helybelieket sem zavarja majd, hogy pénteken, de főleg szombaton lebénul a város, és rászánják magukat, hogy csatlakozzanak a tiltakozó nagygyűléshez. Az előkészületek zajlanak, ma egyeztetnek a csendőrséggel, rendőrséggel, biztosítják a máshonnan érkező buszok, gépkocsik parkolását, a zavartalan felvonulást. „Bízom benne, hogy meg tudjuk mutatni azt, amit akarunk, közösségünk erejét” – hangsúlyozta Antal Árpád.
Kató Béla arra kért mindenkit, hogy a korábbi tüntetésekhez hasonlóan ismét bizonyítsuk, képesek vagyunk akár húszezren is méltósággal felvonulni, tiltakozni. „Jó lenne, ha az emberek kezében akár egy zsoltár, netán Biblia, egy könyv volna, hiszen ez egységessé teheti a rólunk sugárzott képet.”
Az Erdélyi Református Egyházkerület nem számít arra, hogy ettől a tüntetéstől rögtön minden megoldódik, az Igazság napja után megkezdik az ügy nemzetközi megismertetését. Tagjai a Romániai Vallásfele­kezetek Konzultációs Tanácsának, ott is napirendre tűzik a kérdést, bíznak benne, meg tudják szólítani a nem magyar ajkú egyházakat is, hogy alkossanak közös frontot ezzel az igazságtalansággal szemben.

Kevéssé figyelt fel eddig a román hatalom, politikum, média a Sepsiszentgyörgyön készülő tüntetésre, ám a szervezők továbbra is igyekeznek ideirányítani a figyelmet. A múlt heti sajtótájékoztató-sorozat után több cikk megjelent a román lapokban, és ma Bukarestben terveznek „meglepetést” – mondta el Antal Árpád. Véletlen vagy sem, tegnap Sepsiszentgyörgyön járt Mircea Duşa belügyminiszter, aki találkozott a Kovászna és Hargita megyei elöljárókkal, de legalábbis a magyar vezetőkkel folytatott megbeszélésen nem hozta szóba az Igazság napjára tervezett tiltakozást.
Szerző: Farkas Réka

Háromszék, 2012. augusztus 29. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése