2012. július 26., csütörtök

Palástos tiltakozás a Mikóért

    Harminckét udvarhelyszéki és sepsiszéki, palástot viselő lelkész tüntetett szerdán a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium főbejárata előtt. A megmozdulást Antal Zoltán székelyudvarhelyi esperes kezdeményezte, aki 25 lelkipásztor élén érkezett Sepsiszentgyörgyre, hozzájuk csatlakozott néhány helybeli lelkész. Antal Zoltán rövid igehirdetése után a lelkipásztorok egy órán keresztül egyházi énekeket énekeltek, több sepsiszentgyörgyi megállt és szolidaritását kifejezve csatlakozott a tiltakozókhoz. Antal Zoltán hangsúlyozta, nem tüntetnek, hanem kiállnak a magyar közösség és az egyház jogaiért és javaiért.


Kiállás. Az udvarhelyszéki és sepsiszéki lelkészek egyházi énekekkel „tiltakoztak” a jogtiprás ellen
Fotó: A szerző felvétele



„Régen veszély esetén lármafákat gyújtottak, most ezek a lármafák a kórusban elénekelt énekek, bízunk benne, hogy eljutnak a szívekig. Ezekben az időkben a kézben erőre, a szívben bátorságra van szükség” – fogalmazott az esperes.

Lebeszélnék akciójáról Sánta Imrét

A lelkészek busszal távoztak a helyszínről, két óra után csak Sánta Imre bikfalvi református lelkipásztor maradt az iskola előtt, aki péntek óta napi két órát tiltakozik a buzău-i bíróság alapfokú döntése ellen, amely visszaállamosította az iskolát és börtönbüntetésre ítélte a restitúciós bizottság tagjait. Sánta Imre kezdeményezéséhez napról napra többen csatlakoznak, vannak állandó és alkalmi tiltakozók is. A bikfalvi lelkész tegnapi rögtönzött sajtótájékoztatóján elmondta, megkérték, hogy fejezze be a tiltakozást, mert ezzel nem feltétlenül segíti az ügyet. „Végiggondoltam és arra jutottam, folytatnom kell, hiszen napról napra többen csatlakoznak hozzám, megállítanak az utcán, internetes fórumokon itthonról és külföldről is biztatnak és a rendkívüli médiaérdeklődés is segít a figyelemfelkeltésben. Ha ország-világ lát bennünket, a tiltakozás elérte egyik célját, hiszen ráirányítja a figyelmet a jogfosztásra” – magyarázta Sánta Imre, aki nem akarta elárulni, ki próbálta lebeszélni a tiltakozás folytatásáról. „Az alulról jövő kezdeményezésre szükség van, hiszen 22 évig mondták, hogy maradjunk otthon, mert megoldják a gondjainkat Bukarestben vagy Brüsszelben, de ez nem mindig sikerült. Szükség van a radikálisabb hangvételre a közösség és annak vezetői részéről is” – szögezte le a  lelkipásztor. Mivel sokan jelezték, hogy a kánikula és a munkaidő miatt a 14 és 16 óra közötti időpont nem megfelelő, jövő héttől későbbre kéri a köztéri tiltakozásra az engedélyt, tette hozzá Sánta Imre.

Felekezetközi tiltakozás

Az erdélyi magyar történelmi egyházak vezetői is közös nyilatkozatban foglaltak állást tegnap a Székely Mikó Kollégium védelmében, a buzău-i bíróság döntése ellen tiltakozva. A szerkesztőségünkbe eljuttatott nyílt levelet Jakubinyi György, a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye érseke, Pap Géza, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke, Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke, Schönberger Jenő, a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye püspöke, Böcskei László, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye püspöke, Bálint Benczédi Ferenc, az Erdélyi Unitárius Egyház püspöke és Adorjáni Dezső Zoltán, a Romániai Evangélikus–Lutheránus Egyház püspöke írta alá. Ebben emlékeztetnek, hogy az erdélyi magyar történelmi egyházak az 1989. évi államhatalmi változás óta küzdenek az államosított vagy más jogcímen elkobzott egyházi ingatlanok teljes körű természetbeni visszaszolgáltatásáért, illetve az esetenkénti méltányos kárpótlásért. „A magántulajdon és a közösségi  vagyon sérthetetlenségének elvét valló jogállami keretek között huszonkét év túl hosszú időszak jogos követeléseink teljesítéséhez. A fentiek jegyében egyházaink vezető testületei és hívei mélységes felháborodással vették tudomásul a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium épületének visszaszolgáltatásával kapcsolatos per legutóbbi fejleményét. Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy az Erdélyi Református Egyházkerület jogos tulajdonának visszaszolgáltatását előmozdító restitúciós bizottság két tagját a tárgyalásra kijelölt törvényszék letöltendő börtönbüntetésre ítélte, ugyanakkor elrendelte az egyházi tulajdonjogot igazoló telekkönyvi bejegyzés törlését, továbbá az Erdélyi Református Egyházkerületet 1 millió 137 ezer lej büntetés kifizetésére kötelezte” – áll a nyilatkozatban. Az egyházi elöljárók leszögezik: közösen kívánnak fellépni az igazságos és méltányos fellebbezési döntések megszületéséért. „Reméljük, az államhatalmi szinten jelenlevő magyarellenesség dacára mihamarabb és maradéktalanul sor kerül erre. A fentiek ékesen bizonyítják, hogy amíg nem teljesül az elrabolt egyházi vagyontárgyak teljes visszaszolgáltatása, illetve kielégítő mértékű kárpótlása, addig nem beszélhetünk az erdélyi történelmi egyházak és a romániai államhatalom közötti viszony rendezettségéről” – szerepel az állásfoglalásban.

Bíró Blanka

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése